Lenka Bitrmanová Vaše realitní makléřka

Na co je třeba hledět při koupi bytu v družstevním vlastnictví

Na co je třeba hledět při koupi bytu v družstevním vlastnictví

Vytvořeno dne: 13/04/2021

Družstevní byty lidé často vyřadí z vyhledávání jen proto, že jsou prostě družstevní. Nemůžete si na ně vzít hypotéku a místo bytu vlastníte jen členství v družstvu, jemuž navíc budete platit nájem. To je ale zjednodušený pohled na věc. Není družstevní byt jako družstevní byt. 

Všechno závisí na stanovách jednotlivých družstev i situaci jednotlivých bytů. Nejprve vás bude zajímat, zda byla splacena anuita a případně jaká je její výše, byla-li nesplacena. Tato částka de fakto navyšuje kupní cenu a činí ji méně výhodnou. 

Splacená anuita bývá také jednou z podmínek převodu bytu do osobního vlastnictví. Pokud družstvo umožní převod do osobního vlastnictví během jednoho roku, můžete zažádat o tzv. předhypoteční úvěr a družstevní byt financovat zástavou družstevního bytu, aniž byste bance museli ručit jinou nemovitostí. Nevýhodou tohoto úvěru jsou vyšší úroky a fakt, že ne každá banka předhypoteční úvěr poskytuje. Než ale nad touto možností zlomíte hůl, poraďte se s někým, kdo se ve světě financí umí orientovat. Já sama vám můžu v tomto ohledu někoho doporučit.

Od koupě družstevního bytu však nemusíte ustupovat ani v případě, že nebude v dohledné době přecházet do osobního vlastnictví. Koupí družstevního podílu byt sice nebude napsán na vaše jméno, ale zato nebudete muset platit daň z nabytí nemovitosti a celá transakce se obejde bez zápisu do katastru nemovitostí, takže půjde o rychlý proces. Během užívání bytu sice budete muset platit družstvu „nájemné“, podobným platbám se ale nevyhnete ani jako vlastníci bytu (fond oprav, poplatky společenství vlastníků atd.) Záleží jen na tom, k jak vysokým měsíčním platbám jsou členové družstva zavázáni – to je potřeba zjistit ještě před koupí. 

Sporným bodem družstevního bydlení pak bývá možnost pronajmout byt třetí osobě; některá družstva to výslovně zakazují, u jiných k takovému kroku potřebujete písemné povolení, jinde to neřeší vůbec. Podobně se to má s rozsáhlejšími rekonstrukcemi. Zjistěte si proto na družstvu dopředu, jak se členové k těmto otázkám staví.

Nakonec musím zmínit ještě jednu zásadní věc, kterou je třeba si před koupí vyžádat, a tou je účetní závěrka družstva. Z té je možné vyčíst velikost majetku, uskutečněné opravy domu i výši dluhů, které je družstvo zavázáno hradit. Určitě nechcete kupovat milionový podíl v družstvu, jemuž hrozí bankrot. 

Nejste-li si jisti, jak při koupi družstevního bytu postupovat, kontaktujte mě, ráda vám vše vysvětlím, důležité informace vyzvím za vás a případně vás provedu celou koupí od začátku do konce.